ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 15285203

nr 1528 5203

Karl Nordström

(1855-1923), Sverige

Karl Nordström (1855-1923), Sweden. Poire St Jean, France. Monogramsignerad KN. Blyerts på papper, unframed, ca 20. 5x26 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023,

DRAWING, Poire St Jean, Frankrike. Monogramsignerad KN. Blyerts på papper, oramat löst blad, ca 20. 5x26 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023

ceramist, Swedish painter, born 1855, dead 1923.

SEK 250

Monday Mars 20 2023
at 21:01:19

  • Artist/Designer

Karl Nordström

Read more about Karl Nordström